Texas Instruments TPS548B27RYLR
Part No.:
TPS548B27RYLR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
19-PowerTFQFN
Datasheet:
AnpuTPS548B27RYLR.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 20A 19VQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
19-PowerTFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.6V
Voltage - Output (Max):
5.5V
Current - Output:
20A
Frequency - Switching:
600kHz, 800kHz, 1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
19-VQFN-FCRLF (4x3)
1. How to order TPS548B27RYLR on Anpu?
3. Are the TPS548B27RYLR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS548B27RYLR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS548B27RYLR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPS548B27RYLR
Part Number TPS548B27RYLR
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 19-PowerTFQFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V
Voltage - Output (Max) 5.5V
Current - Output 20A
Frequency - Switching 600kHz, 800kHz, 1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)