Texas Instruments TPS549A20RVET
Part No.:
TPS549A20RVET
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuTPS549A20RVET.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 15A 28VQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
SWIFT™, D-CAP3™, Eco-Mode™
Package/Case:
28-VFQFN Exposed Pad
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
1.5V
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.6V
Voltage - Output (Max):
5.5V
Current - Output:
15A
Frequency - Switching:
Selectable
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
28-VQFN-CLIP (4.5x3.5)
1. How to order TPS549A20RVET on Anpu?
3. Are the TPS549A20RVET price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS549A20RVET?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS549A20RVET.
Image TPS549A20RVET
Part Number TPS549A20RVET
Manufacturer Texas Instruments
Series SWIFT™, D-CAP3™, Eco-Mode™
Package/Case 28-VFQFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 1.5V
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V
Voltage - Output (Max) 5.5V
Current - Output 15A
Frequency - Switching Selectable
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)