Texas Instruments TPS60101PWP
Part No.:
TPS60101PWP
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuTPS60101PWP.pdf
Description:
IC REG CHARGE PUMP 3.3V 20HTSSOP
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Charge Pump
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
1.8V
Voltage - Input (Max):
3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
100mA
Frequency - Switching:
300kHz
Synchronous Rectifier:
No
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
20-HTSSOP
1. How to order TPS60101PWP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that TPS60101PWP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the TPS60101PWP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS60101PWP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS60101PWP.
Image TPS60101PWP TPS60101PWPR TPS60101PWPRG4
Part Number TPS60101PWP TPS60101PWPR TPS60101PWPRG4
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series - - -
Package/Case 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete
Function Step-Up Step-Up Step-Up
Output Configuration Positive Positive Positive
Topology Charge Pump Charge Pump Charge Pump
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage - Input (Max) 3.6V 3.6V 3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - - -
Current - Output 100mA 100mA 100mA
Frequency - Switching 300kHz 300kHz 300kHz