Texas Instruments TPS60300DGS
Part No.:
TPS60300DGS
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuTPS60300DGS.pdf
Description:
IC REG CHARGE PUMP 2VIN 10VSSOP
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Ratiometric, Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Charge Pump
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
0.9V
Voltage - Input (Max):
1.8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2Vin, 3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
40mA, 20mA
Frequency - Switching:
700kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Surface Mount
Supplier Device Package:
10-VSSOP
1. How to order TPS60300DGS on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that TPS60300DGS is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the TPS60300DGS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS60300DGS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS60300DGS.
Image TPS60300DGS TPS60300DGSRG4 TPS60300DGSG4 TPS60300DGSR
Part Number TPS60300DGS TPS60300DGSRG4 TPS60300DGSG4 TPS60300DGSR
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series - - - -
Package/Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key Active
Function Ratiometric, Step-Up Ratiometric, Step-Up Ratiometric, Step-Up Ratiometric, Step-Up
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Topology Charge Pump Charge Pump Charge Pump Charge Pump
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 2 2 2 2
Voltage - Input (Min) 0.9V 0.9V 0.9V 0.9V
Voltage - Input (Max) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2Vin, 3.3V 2Vin, 3.3V 2Vin, 3.3V 2Vin, 3.3V
Voltage - Output (Max) - - - -
Current - Output 40mA, 20mA 40mA, 20mA 40mA, 20mA 40mA, 20mA
Frequency - Switching 700kHz 700kHz 700kHz 700kHz
Synchronous Rectifier No No No No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)