Texas Instruments TPS6287B10VA0WRZVR
Part No.:
TPS6287B10VA0WRZVR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
24-PowerWFQFN
Datasheet:
AnpuTPS6287B10VA0WRZVR.pdf
Description:
IC REG BUCK PROG 10A 24WQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
24-PowerWFQFN
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Programmable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.4V
Voltage - Output (Max):
1.675V
Current - Output:
10A
Frequency - Switching:
1.5MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
24-WQFN-FCRLF (4.05x3.05)
1. How to order TPS6287B10VA0WRZVR on Anpu?
3. Are the TPS6287B10VA0WRZVR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS6287B10VA0WRZVR?
Image TPS6287B10VA0WRZVR
Part Number TPS6287B10VA0WRZVR
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 24-PowerWFQFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Programmable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.4V
Voltage - Output (Max) 1.675V
Current - Output 10A
Frequency - Switching 1.5MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)