Texas Instruments TPS6287B15LA0WRZVR
Part No.:
TPS6287B15LA0WRZVR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
24-PowerWFQFN
Datasheet:
AnpuTPS6287B15LA0WRZVR.pdf
Description:
IC REG BUCK PROG 15A 24WQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
TPS6287Bxx
Package/Case:
24-PowerWFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Programmable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.4V
Voltage - Output (Max):
0.775V
Current - Output:
15A
Frequency - Switching:
1.5MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
24-WQFN-FCRLF (4.05x3.05)
1. How to order TPS6287B15LA0WRZVR on Anpu?
3. Are the TPS6287B15LA0WRZVR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS6287B15LA0WRZVR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPS6287B15LA0WRZVR
Part Number TPS6287B15LA0WRZVR
Manufacturer Texas Instruments
Series TPS6287Bxx
Package/Case 24-PowerWFQFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Programmable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.4V
Voltage - Output (Max) 0.775V
Current - Output 15A
Frequency - Switching 1.5MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)