Texas Instruments TPS720132YZUT
Part No.:
TPS720132YZUT
Package:
6-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuTPS720132YZUT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.32V 350MA 5DSBGA
Package/Case:
6-UFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.32V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 350mA
Current - Output:
350mA
Current - Quiescent (Iq):
38 µA
Current - Supply (Max):
80 µA
PSRR:
85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
5-DSBGA (0.96x1.33)
1. How to order TPS720132YZUT on Anpu?
3. Are the TPS720132YZUT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS720132YZUT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS720132YZUT.
Image TPS720132YZUT
Part Number TPS720132YZUT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-UFBGA, DSBGA
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.32V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA
Current - Output 350mA
Current - Quiescent (Iq) 38 µA
Current - Supply (Max) 80 µA
PSRR 85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)