Texas Instruments TPS727105YFFT
Part No.:
TPS727105YFFT
Package:
4-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuTPS727105YFFT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 250MA 4DSBGA
Package/Case:
4-UFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 200mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
130 µA
PSRR:
85dB ~ 45dB (10Hz ~ 1MHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
4-DSBGA (1x1)
1. How to order TPS727105YFFT on Anpu?
3. Are the TPS727105YFFT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS727105YFFT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS727105YFFT.
Image TPS727105YFFT
Part Number TPS727105YFFT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 4-UFBGA, DSBGA
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Current - Supply (Max) 130 µA
PSRR 85dB ~ 45dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C