Texas Instruments TPS73250QDCQRQ1
Part No.:
TPS73250QDCQRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
AnpuTPS73250QDCQRQ1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 250MA SOT223-6
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
TPS732xx
Package/Case:
SOT-223-6
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 500mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
550 µA
Current - Supply (Max):
950 µA
PSRR:
53dB (120Hz)
Control Features:
Enable, Reset
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order TPS73250QDCQRQ1 on Anpu?
3. Are the TPS73250QDCQRQ1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS73250QDCQRQ1?
Image TPS73250QDCQRQ1
Part Number TPS73250QDCQRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series TPS732xx
Package/Case SOT-223-6
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 550 µA
Current - Supply (Max) 950 µA
PSRR 53dB (120Hz)
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C