Texas Instruments UA78L033AIPKR2
Part No.:
UA78L033AIPKR2
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuUA78L033AIPKR2.pdf
Description:
100-MA 30-VLINEAR VOLTAGE REGULA
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
UA78L
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 40mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
4.1 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
57.5dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89-3
1. How to order UA78L033AIPKR2 on Anpu?
3. Are the UA78L033AIPKR2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UA78L033AIPKR2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UA78L033AIPKR2
Part Number UA78L033AIPKR2
Manufacturer Texas Instruments
Series UA78L
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.7V @ 40mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 4.1 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 57.5dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)