Texas Instruments UA78M33CKC
Part No.:
UA78M33CKC
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuUA78M33CKC.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
2V @ 350mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order UA78M33CKC on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that UA78M33CKC is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the UA78M33CKC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UA78M33CKC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UA78M33CKC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as UA78M33CKC pin diagram, UA78M33CKC datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UA78M33CKCS UA78M33CKCSE3 UA78M33CKC
Part Number UA78M33CKCS UA78M33CKCSE3 UA78M33CKC
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 25V 25V 25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 2V @ 350mA 2V @ 350mA 2V @ 350mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) - - -
Current - Supply (Max) - - -
PSRR 80dB (120Hz) 80dB (120Hz) 80dB (120Hz)
Control Features - - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C