Torex Semiconductor Ltd XC6201P302DR-G
Part No.:
XC6201P302DR-G
Package:
6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuXC6201P302DR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 250MA 6USPB
Package/Case:
6-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 200mA
Current - Output:
250mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-USPB (1.8x2)
1. How to order XC6201P302DR-G on Anpu?
3. Are the XC6201P302DR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6201P302DR-G?
Image XC6201P302DR-G
Part Number XC6201P302DR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case 6-WFDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA
Current - Output 250mA
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)