Torex Semiconductor Ltd XC6209F10ADR-G
Part No.:
XC6209F10ADR-G
Package:
6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuXC6209F10ADR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 260MA 6USPB
Package/Case:
6-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 100mA
Current - Output:
260mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (10kHz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-USPB (1.8x2)
1. How to order XC6209F10ADR-G on Anpu?
3. Are the XC6209F10ADR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6209F10ADR-G?
Image XC6209F10ADR-G
Part Number XC6209F10ADR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case 6-WFDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 100mA
Current - Output 260mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)