Torex Semiconductor Ltd XC6222A301PR-G
Part No.:
XC6222A301PR-G
Datasheet:
AnpuXC6222A301PR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 700MA SOT89-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 300mA
Current - Output:
700mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
SOT-89-5
1. How to order XC6222A301PR-G on Anpu?
3. Are the XC6222A301PR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6222A301PR-G?
Image XC6222A301PR-G
Part Number XC6222A301PR-G
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA
Current - Output 700mA
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)