Torex Semiconductor Ltd XC6222B301ER-G
Part No.:
XC6222B301ER-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuXC6222B301ER-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 700MA 6USPC
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 300mA
Current - Output:
700mA
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-USPC (1.8x2)
1. How to order XC6222B301ER-G on Anpu?
3. Are the XC6222B301ER-G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6222B301ER-G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image XC6222B301ER-G
Part Number XC6222B301ER-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case 6-UFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA
Current - Output 700mA
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 85°C