Torex Semiconductor Ltd XC6223T301MR-G
Part No.:
XC6223T301MR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuXC6223T301MR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT25
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.305V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
80dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-25
1. How to order XC6223T301MR-G on Anpu?
3. Are the XC6223T301MR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6223T301MR-G?
Image XC6223T301MR-G
Part Number XC6223T301MR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.305V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 80dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)