Torex Semiconductor Ltd XC6227C26BPR-G
Part No.:
XC6227C26BPR-G
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuXC6227C26BPR-G.pdf
Description:
IC REG LIN 2.65V 700MA SOT89-5
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.65V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.26V @ 300mA
Current - Output:
700mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-89-5
1. How to order XC6227C26BPR-G on Anpu?
3. Are the XC6227C26BPR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6227C26BPR-G?
Image XC6227C26BPR-G
Part Number XC6227C26BPR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case SOT-89-5/6
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.65V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.26V @ 300mA
Current - Output 700mA
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)