Torex Semiconductor Ltd XC6227C301ER-G
Part No.:
XC6227C301ER-G
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuXC6227C301ER-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 700MA 6USPC
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 300mA
Current - Output:
700mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-USPC (1.8x2)
1. How to order XC6227C301ER-G on Anpu?
3. Are the XC6227C301ER-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6227C301ER-G?
Image XC6227C301ER-G
Part Number XC6227C301ER-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case 6-UFDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA
Current - Output 700mA
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)