Torex Semiconductor Ltd XC6241A1519R-G
Part No.:
XC6241A1519R-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuXC6241A1519R-G.pdf
Description:
ULTRA-LOW SUPPLY CURRENT 0.6UA H
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.825V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
900 nA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (1kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-USPQ-B05 (1x1)
1. How to order XC6241A1519R-G on Anpu?
3. Are the XC6241A1519R-G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6241A1519R-G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image XC6241A1519R-G
Part Number XC6241A1519R-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.825V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 900 nA
Current - Supply (Max) -
PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Current Limit, Enable
Protection Features Over Current, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)