Torex Semiconductor Ltd XC6503D301GR-G
Part No.:
XC6503D301GR-G
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuXC6503D301GR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 500MA 4USP
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 300mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
55dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
4-USP (1.2x1.6)
1. How to order XC6503D301GR-G on Anpu?
3. Are the XC6503D301GR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6503D301GR-G?
Image XC6503D301GR-G
Part Number XC6503D301GR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case 4-UDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 300mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)