Torex Semiconductor Ltd XC6503D501PR-G
Part No.:
XC6503D501PR-G
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuXC6503D501PR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA SOT89-5
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.195V @ 300mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-89-5
1. How to order XC6503D501PR-G on Anpu?
3. Are the XC6503D501PR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6503D501PR-G?
Image XC6503D501PR-G
Part Number XC6503D501PR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case SOT-89-5/6
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.195V @ 300mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)