Torex Semiconductor Ltd XC6504A151MR-G
Part No.:
XC6504A151MR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuXC6504A151MR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT25-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.63V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1.27 µA
Current - Supply (Max):
1.8 µA
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SOT-25-5
1. How to order XC6504A151MR-G on Anpu?
3. Are the XC6504A151MR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6504A151MR-G?
Image XC6504A151MR-G
Part Number XC6504A151MR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.63V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1.27 µA
Current - Supply (Max) 1.8 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C