Torex Semiconductor Ltd XC6601B141MR-G
Part No.:
XC6601B141MR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuXC6601B141MR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.4V 300MA SOT25
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
3V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.4V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.141V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
45 µA
PSRR:
60dB ~ 40dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SOT-25
1. How to order XC6601B141MR-G on Anpu?
3. Are the XC6601B141MR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6601B141MR-G?
Image XC6601B141MR-G
Part Number XC6601B141MR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 3V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.4V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.141V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 3 µA
Current - Supply (Max) 45 µA
PSRR 60dB ~ 40dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C