Torex Semiconductor Ltd XC6901D201MR-G
Part No.:
XC6901D201MR-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuXC6901D201MR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR -2V 200MA SOT25
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Negative
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
-12.4V
Voltage - Output (Min/Fixed):
-2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 20mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
200 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
45dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-25
1. How to order XC6901D201MR-G on Anpu?
3. Are the XC6901D201MR-G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6901D201MR-G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image XC6901D201MR-G
Part Number XC6901D201MR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Negative
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) -12.4V
Voltage - Output (Min/Fixed) -2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 20mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 45dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)