Torex Semiconductor Ltd XC6901D20BPR-G
Part No.:
XC6901D20BPR-G
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuXC6901D20BPR-G.pdf
Description:
IC REG LIN -2.05V 200MA SOT89-5
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed):
-2.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 20mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
45dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-89-5
1. How to order XC6901D20BPR-G on Anpu?
3. Are the XC6901D20BPR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC6901D20BPR-G?
Image XC6901D20BPR-G
Part Number XC6901D20BPR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package/Case SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max) -12.4V
Voltage - Output (Min/Fixed) -2.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 20mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 45dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)