Torex Semiconductor Ltd XC9142D35C0R-G
Part No.:
XC9142D35C0R-G
Package:
6-XFBGA, WLBGA
Datasheet:
AnpuXC9142D35C0R-G.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.5V 500MA 6WLP
Package/Case:
6-XFBGA, WLBGA
Voltage - Input (Min):
0.65V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
1.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
WLP-6-01
1. How to order XC9142D35C0R-G on Anpu?
3. Are the XC9142D35C0R-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC9142D35C0R-G?
Image XC9142D35C0R-G
Part Number XC9142D35C0R-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series XC9142
Package/Case 6-XFBGA, WLBGA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)