Torex Semiconductor Ltd XC9142D39C0R-G
Part No.:
XC9142D39C0R-G
Datasheet:
AnpuXC9142D39C0R-G.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.9V 500MA 6WLP
Voltage - Input (Min):
0.65V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.9V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
1.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
WLP-6-01
1. How to order XC9142D39C0R-G on Anpu?
3. Are the XC9142D39C0R-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC9142D39C0R-G?
Image XC9142D39C0R-G
Part Number XC9142D39C0R-G
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.9V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)