Torex Semiconductor Ltd XC9235A31CMR-G
Part No.:
XC9235A31CMR-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuXC9235A31CMR-G.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.1V 600MA SOT25
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
XC9235
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
1.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-25
1. How to order XC9235A31CMR-G on Anpu?
3. Are the XC9235A31CMR-G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC9235A31CMR-G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image XC9235A31CMR-G
Part Number XC9235A31CMR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series XC9235
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)