Torex Semiconductor Ltd XC9235A38CMR-G
Part No.:
XC9235A38CMR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuXC9235A38CMR-G.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.8V 600MA SOT25
Series:
XC9235
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Function:
Step-Down
Topology:
Buck
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
1.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-25
1. How to order XC9235A38CMR-G on Anpu?
3. Are the XC9235A38CMR-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC9235A38CMR-G?
Image XC9235A38CMR-G
Part Number XC9235A38CMR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series XC9235
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)