Torex Semiconductor Ltd XC9235B18DER-G
Part No.:
XC9235B18DER-G
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuXC9235B18DER-G.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.8V 600MA 6USPC
Series:
XC9235
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Function:
Step-Down
Topology:
Buck
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
3MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-USPC (1.8x2)
1. How to order XC9235B18DER-G on Anpu?
3. Are the XC9235B18DER-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC9235B18DER-G?
Image XC9235B18DER-G
Part Number XC9235B18DER-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series XC9235
Package/Case 6-UFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)