Torex Semiconductor Ltd XC9289B24C1R-G
Part No.:
XC9289B24C1R-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-XFLGA
Datasheet:
AnpuXC9289B24C1R-G.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.4V 1.5A LGA-8B01
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
XC9289
Package/Case:
8-XFLGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.4V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.5A
Frequency - Switching:
1.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LGA-8B01
1. How to order XC9289B24C1R-G on Anpu?
3. Are the XC9289B24C1R-G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XC9289B24C1R-G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image XC9289B24C1R-G
Part Number XC9289B24C1R-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series XC9289
Package/Case 8-XFLGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.4V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)