Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EE275,LM(CT
Part No.:
TCR2EE275,LM(CT
Datasheet:
AnpuTCR2EE275,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.75V 200MA ESV
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.75V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 150mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
73dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
ESV
1. How to order TCR2EE275,LM(CT on Anpu?
3. Are the TCR2EE275,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EE275,LM(CT?
Image TCR2EE275,LM(CT
Part Number TCR2EE275,LM(CT
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2EE
Package/Case SOT-553
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.75V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 73dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C