Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EE305,LM(CT
Part No.:
TCR2EE305,LM(CT
Datasheet:
AnpuTCR2EE305,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.05V 200MA ESV
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 150mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
73dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
ESV
1. How to order TCR2EE305,LM(CT on Anpu?
3. Are the TCR2EE305,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EE305,LM(CT?
Image TCR2EE305,LM(CT
Part Number TCR2EE305,LM(CT
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 73dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C