Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EE41,LM(CT
Part No.:
TCR2EE41,LM(CT
Datasheet:
AnpuTCR2EE41,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 4.1V 200MA ESV
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 150mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
73dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
ESV
1. How to order TCR2EE41,LM(CT on Anpu?
3. Are the TCR2EE41,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EE41,LM(CT?
Image TCR2EE41,LM(CT
Part Number TCR2EE41,LM(CT
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 73dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C