Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EF115,LM(CT
Part No.:
TCR2EF115,LM(CT
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuTCR2EF115,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.15V 200MA SMV
Manufacturer:
Series:
TCR2EF
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.67V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
73dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMV
1. How to order TCR2EF115,LM(CT on Anpu?
3. Are the TCR2EF115,LM(CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EF115,LM(CT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR2EF115,LM(CT
Part Number TCR2EF115,LM(CT
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2EF
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.67V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 73dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C