Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EF12,LM(CT
Part No.:
TCR2EF12,LM(CT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuTCR2EF12,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SMV
Series:
TCR2EF
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.57V @ 150mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
73dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SMV
1. How to order TCR2EF12,LM(CT on Anpu?
3. Are the TCR2EF12,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EF12,LM(CT?
Image TCR2EF125,LM(CT TCR2EF12,LM(CT
Part Number TCR2EF125,LM(CT TCR2EF12,LM(CT
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2EF TCR2EF
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V 1.2V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.57V @ 150mA 0.57V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA 60 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 73dB (1kHz) 73dB (1kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C