Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EF25,LM(CT
Part No.:
TCR2EF25,LM(CT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuTCR2EF25,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LDO 2.5V 0.2A SMV
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 150mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
73dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SMV
1. How to order TCR2EF25,LM(CT on Anpu?
3. Are the TCR2EF25,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EF25,LM(CT?
Image TCR2EF25,LM(CT
Part Number TCR2EF25,LM(CT
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 73dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C