Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EF29,LM(CT
Part No.:
TCR2EF29,LM(CT
Datasheet:
AnpuTCR2EF29,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 200MA SMV
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 150mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
73dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
SMV
1. How to order TCR2EF29,LM(CT on Anpu?
3. Are the TCR2EF29,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EF29,LM(CT?
Image TCR2EF29,LM(CT
Part Number TCR2EF29,LM(CT
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 73dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C