Toshiba Semiconductor and Storage TCR3DF12,LM(CT
Part No.:
TCR3DF12,LM(CT
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuTCR3DF12,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SMV
Manufacturer:
Series:
TCR3DF
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.62V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
65 µA
Current - Supply (Max):
78 µA
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMV
1. How to order TCR3DF12,LM(CT on Anpu?
3. Are the TCR3DF12,LM(CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR3DF12,LM(CT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR3DF12,LM(CT TCR3DF125,LM(CT
Part Number TCR3DF12,LM(CT TCR3DF125,LM(CT
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR3DF TCR3DF
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.25V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.62V @ 300mA 0.62V @ 300mA
Current - Output 300mA 300mA
Current - Quiescent (Iq) 65 µA -
Current - Supply (Max) 78 µA -
PSRR 70dB (1kHz) 70dB (1kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature Inrush Current, Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C