Toshiba Semiconductor and Storage TCR8BM11,L3F
Part No.:
TCR8BM11,L3F
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuTCR8BM11,L3F.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.1V 800MA 5DFNB
Manufacturer:
Series:
TCR8BM
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.245V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
36 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
98dB (1kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFNB (1.2x1.2)
1. How to order TCR8BM11,L3F on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that TCR8BM11,L3F is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the TCR8BM11,L3F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR8BM11,L3F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR8BM11,L3F.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR8BM115A,L3F TCR8BM11A,L3F TCR8BM11,L3F
Part Number TCR8BM115A,L3F TCR8BM11A,L3F TCR8BM11,L3F
Series TCR8BM TCR8BM TCR8BM
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad 4-XDFN Exposed Pad 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V 1.1V 1.1V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 0.255V @ 800mA 0.245V @ 800mA 0.245V @ 800mA
Current - Output 800mA 800mA 800mA
Current - Quiescent (Iq) 36 µA 36 µA 36 µA
Current - Supply (Max) - - -
PSRR - 98dB (1kHz) 98dB (1kHz)
Control Features Current Limit, Enable Current Limit, Enable Current Limit, Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C