UMW AP1501-5.0
Part No.:
AP1501-5.0
Manufacturer:
UMW
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuAP1501-5.0.pdf
Description:
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5L
Manufacturer:
UMW
Series:
AP1501
Package/Case:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
150kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263-5L
1. How to order AP1501-5.0 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that AP1501-5.0 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the AP1501-5.0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP1501-5.0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AP1501-5.0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as AP1501-5.0 pin diagram, AP1501-5.0 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AP1501-ADJ AP1501-5.0
Part Number AP1501-ADJ AP1501-5.0
Manufacturer UMW UMW
Series AP1501 AP1501
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Cut Tape (CT) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active
Function Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive
Topology Buck Buck
Output Type Adjustable Fixed
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 4.5V 4.5V
Voltage - Input (Max) 40V 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 5V
Voltage - Output (Max) - -
Current - Output 3A 3A
Frequency - Switching 150kHz 150kHz
Synchronous Rectifier No No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)