Union Semiconductor International Limited UM1460S-28
Part No.:
UM1460S-28
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuUM1460S-28.pdf
Description:
250mA, Low Consumption, Wide Inp
Series:
UM1460
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 150mA
Current - Output:
250mA
PSRR:
40dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order UM1460S-28 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that UM1460S-28 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the UM1460S-28 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UM1460S-28?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UM1460S-28.
7.How to contact us to get technical supports, such as UM1460S-28 pin diagram, UM1460S-28 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UM1460SR-00 UM1460S-30 UM1460S-00 UM1460S-28 UM1460S-33
Part Number UM1460SR-00 UM1460S-30 UM1460S-00 UM1460S-28 UM1460S-33
Series UM1460 UM1460 UM1460 UM1460 UM1460
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Adjustable Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 3V 2.5V 2.8V 3.3V
Voltage - Output (Max) 5V - 5V - -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 150mA 0.3V @ 150mA 0.3V @ 150mA 0.3V @ 150mA 0.3V @ 150mA
Current - Output 250mA 250mA 250mA 250mA 250mA
Current - Quiescent (Iq) 5 µA 5 µA 5 µA 5 µA 5 µA
PSRR 40dB (100Hz) 40dB (100Hz) 40dB (100Hz) 40dB (100Hz) 40dB (100Hz)