Vishay Sprague 299D106X9016CB6
Part No.:
299D106X9016CB6
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial - 3 Leads
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 299D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.280" L x 0.230" W (7.10mm x 5.84mm)
Height - Seated (Max):
0.380" (9.65mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
C
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order 299D106X9016CB6 on Anpu?
3. Are the 299D106X9016CB6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 299D106X9016CB6?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 299D106X9016CB6E3 299D106X9016CB6
Part Number 299D106X9016CB6E3 299D106X9016CB6
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague
Series TANTALEX™, 299D TANTALEX™, 299D
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 10 µF 10 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 16 V 16 V
Type Conformal Coated Conformal Coated
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type Through Hole Through Hole
Size / Dimension 0.280" L x 0.230" W (7.10mm x 5.84mm) 0.280" L x 0.230" W (7.10mm x 5.84mm)
Height - Seated (Max) 0.380" (9.65mm) 0.380" (9.65mm)