Vishay Sprague 550D565X0050R2BE3
Part No.:
550D565X0050R2BE3
Description:
CAP TANT 5.6UF 20% 50V AXIAL
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Qualification:
1. How to order 550D565X0050R2BE3 on Anpu?
3. Are the 550D565X0050R2BE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 550D565X0050R2BE3?
Image 550D565X0050R2BE3
Part Number 550D565X0050R2BE3
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTALEX™, 550D
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 5.6 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Type Hermetically Sealed
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)