Vishay Sprague 595D155X9016T4T
Part No.:
595D155X9016T4T
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 1.5UF 10% 16V 0805
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.7Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
T
Qualification:
1. How to order 595D155X9016T4T on Anpu?
3. Are the 595D155X9016T4T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 595D155X9016T4T?
Image 595D155X9016T4T
Part Number 595D155X9016T4T
Product Status Active
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.7Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)