Vishay Sprague 595D225X9010T4T
Part No.:
595D225X9010T4T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 0805
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 595D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Size / Dimension:
0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
T
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order 595D225X9010T4T on Anpu?
3. Are the 595D225X9010T4T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 595D225X9010T4T?
Image 595D225X9010T4T
Part Number 595D225X9010T4T
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTAMOUNT™, 595D
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.6Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)