Vishay Sprague 595D476X0025D8T
Part No.:
595D476X0025D8T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 20% 25V 2917
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 595D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
260mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Size / Dimension:
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
D
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order 595D476X0025D8T on Anpu?
3. Are the 595D476X0025D8T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 595D476X0025D8T?
Image 595D476X0025D8T
Part Number 595D476X0025D8T
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTAMOUNT™, 595D
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 260mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)