Vishay Sprague CWR06KC685MM
Part No.:
CWR06KC685MM
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2711 (6728 Metric)
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 25V 2711
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
CWR06
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
G
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-55365/4
1. How to order CWR06KC685MM on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CWR06KC685MM is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CWR06KC685MM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CWR06KC685MM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CWR06KC685MM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CWR06KC685MM
Part Number CWR06KC685MM
Manufacturer Vishay Sprague
Series CWR06
Packaging Tray
Product Status Active
Capacitance 6.8 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) 0.125" (3.17mm)
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code G
Ratings -
Features High Reliability
Failure Rate M (1%)