Vishay Sprague TR3E475M050C0300
Part No.:
TR3E475M050C0300
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 50V 2917
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
300mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.170" (4.32mm)
Qualification:
1. How to order TR3E475M050C0300 on Anpu?
3. Are the TR3E475M050C0300 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TR3E475M050C0300?
Image TR3E475M050C0300
Part Number TR3E475M050C0300
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.170" (4.32mm)