Vishay Vitramon VJ0402A1R8BXAAC
Part No.:
VJ0402A1R8BXAAC
Datasheet:
AnpuVJ0402A1R8BXAAC.pdf
Description:
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0402
Capacitance:
1.8 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ0402A1R8BXAAC on Anpu?
3. Are the VJ0402A1R8BXAAC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0402A1R8BXAAC?
Image VJ0402A1R8BXAAC
Part Number VJ0402A1R8BXAAC
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1.8 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)